Search This Blog

Loading...

Friday, January 7, 2011

Andhra Pradesh State Nandi Film Awards(1997-2000)

ANDHRA PRADESH STATE NANDI FILM AWARDS

FOR THE YEAR 1997

(Presented on ______________, Hyderabad)

Awards for Best Productions

(A) FEATURE FILMS

First Best Feature film : Annamaiah

1. Golden Nandi with a cash prize of : V.Doraswami Raju

Rs.50,000 and Commendation

Certificate to the Producer

2. Copper Nandi with a cash prize of : K.Raghavendra Rao

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Director

3. Copper Nandi with a cash prize of : Akkineni Nagarjuna

Rs.9,000 and Commendation

Certificate to the Hero

4. Copper Nandi with a cash prize of : Ramyakrishna

Rs.9,000 and Commendation

Certificate to the Heroine

Second Best Feature film : Sindhooram

5. Silver Nandi with a cash prize of : Krishna Vamsi

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Producer

6. Copper Nandi with a cash prize of : Krishna Vamsi

Rs.10,000 and Commendation

Certificate to the Director

7. Copper Nandi with a cash prize of : Brahmaji

Rs.7,000 and Commendation

Certificate to the Hero

8. Copper Nandi with a cash prize of : Sanghavi

Rs.7,000 and Commendation

Certificate to the Heroine

Third Best Feature Film : Thodu

9. Bronze Nandi with a cash prize of : NFDC Ltd.,

Rs.10,000 and Commendation

Certificate to the Producer

10. Copper Nandi with a cash prize of : Akkineni Kutumbha Rao

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Director

11. Copper Nandi with a cash prize of : Sarath Babu

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Hero

12. Copper Nandi with a cash prize of : Geetha

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Heroine

Government of A.P. and Dr. Akkineni : Maa Naannaku Pelli

Nageswara Rao Award for Best Home

Viewing Feature Film (Presented by

Dr. Akkineni Nageshwara Rao)

13. A Gold Medal with a Cash Prize of : M.Arjuna Raju

Rs.20,000/- and a Commendation

Certificate to the Producer

(B) FEATURE FILMS ON NATIONAL INTEGRATION

Smt. Sarojini Naidu Award for Best : ------

Feature Film on National Integration

14. Golden Nandi with a cash prize of : ------

Rs.50,000 and Commendation

Certificate to the Producer

15. Copper Nandi with a cash prize of : -------

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Director

(C) CHILDREN’S FILMS

First Best Children’s Film : Ramayanam

16. Golden Nandi with a cash prize of : M.S.Reddy

Rs.1,00,000 and Commendation

Certificate to the Producer

17. Copper Nandi with a cash prize of : Gunasekhar

Rs.10,000, Commendation

Certificate, Gold Medal presented by and

Sri T.S. Prakasa Rao to the Director

Second Best Children’s Film : ----

18. Silver Nandi with a cash prize of :

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Producer

19. Copper Nandi with a cash prize of :

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Director

(D) DOCUMENTARY FILMS

First Best Documentary Film : Margadarshi

20. Golden Nandi with a cash prize of : T.Lakshmipathi

Rs.10,000 and Commendation

Certificate to the Producer

21. Copper Nandi with a cash prize of : Ch.V.R.Narasimha Reddy

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Director

Second Best Documentary Film : Pasipillala Poshakahaaram

22. Silver Nandi with a cash prize of : C.Narasimha Rao

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Producer

23. Copper Nandi with a cash prize of : C.Harsha

Rs.2,000 and Commendation

Certificate to the Director

(E) EDUCATIONAL FILMS

Best Educational Film : ------

24. Golden Nandi with a cash prize of :

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Producer

25. Copper Nandi with a cash prize of :

Rs 6,000 and Commendation

Certificate to the Director

Individual Awards for Artistes & Technicians

26. Best Director and Sri K.V. Reddy : K.Raghavendra Rao

Gold Medal (Presented by

Sri D. Madhusudhan Rao)

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.15,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Annamaiah

27. Best Leading Actor : Akkineni Nagarjuna

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.15,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Annamaiah

28. Best Leading Actress : Vijayasanthi

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.15,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Osai Raamulamma

29. Best Supporting Actor : Surya

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Sindhooram

30. Best Supporting Actress : Jhansi

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Thodu

31. Best Character Actor : Paruchuri Venkateswar Rao

and Sri Gummadi Venkateswara

Rao Gold Medal (Copper Nandi with

a cash prize of Rs.10,000 and

Commendation Certificate)

Title of the Film : Sindhooram

32. Best Character Actress : Sujatha

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Pelli

33. Best Comedian Actor : M.S. Narayana

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Maa Naannaki Pelli

34. Best Comedian Actress : Srilakshmi

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Chelikaadu

35. Best Villain : Pridhviraj

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Pelli

36. Best Child Actor : PBS Ananda Vardhan

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Title of the Film : Priyaraagaalu

37. Best Child Actress : Swathi

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Ramayanam

38. Best First Film of a Director : Veeru K.

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Aaro Praanam

39. Best Screenplay Writer : Bhupathi Raja

and Sri K.S. Prakasa Rao

Gold Medal

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Master

40. Best Story Writer : Olga

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.15,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Thodu

41. Best Dialogue Writer : KNY Pathanjali

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Sindhooram

42. Best Lyric Writer :Sirivennela Sitarama Sasthry

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Sindhooram

Song : Ardha Sataapdamu Agnaanaanni….

43. Best Cinematographer : A.Vincent

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Annamaiah

44. Best Music Director : Vandemataram Srinivas

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Osai Raamulamma

45. Best Male Playback Singer : S.P.Balasubrahmanyam

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Priyaraagaalu

Song : Chinna…Chinna.. Chiruchiru Navvula…..

46. Best Female Playback Singer : S.Janaki

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Thodu

Song : Nadilaa Pravahinchede…..

47. Best Editor : Sankar

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation Certificate)

Title of the Film : Hello I Love You

48. Best Art Director : V.Bhaskara Raju

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Annamaiah

49. Best Choreographer (Dance) : S. Taara

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation Certificate)

Title of the Film : Arundhathi

Song : Sumamma hai… Sumamma…….

50. Best Audiographer : M. Ravi

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : W/o V. Vara prasad

51. Best Costume Designer : Thota Babu Rao

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Title of the Film : Annamaiah

52. Best Makeup Artiste : T.Mallikarjuna Rao

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Annamaiah

53. Best Male Dubbing Artiste : S.P. Balasubrahmanyam

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Annamaiah

54. Best Female Dubbing Artiste : Saritha

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Maa Aayana Bangaaram

Special Jury Awards for Productions/Individuals

55. Copper Nandi with a cash prize of : S.V. Krishna Reddy

Rs.10,000 and Commendation

Certificate

Title of the Film : Aahvaanam

56. Copper Nandi with a cash prize of : Rukmini

Rs.10,000 and Commendation

Certificate

Title of the Film : Rukmini

57. Copper Nandi with a cash prize of : Chanti (Art Director)

Rs.10,000 and Commendation

Certificate

Title of the Film : Aaro Praanam

BOOKS/ARTICLES ON TELUGU CINEMA

Best Book on Telugu Cinema : Thaaraa Thoranam

58. Copper Nandi with a cash prize of : T.Udaywarlu

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Author

Best Film Critic on Telugu Cinema :

59. Copper Nandi with a cash prize of : G. Bhageeradha

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Film Critic


ANDHRA PRADESH STATE NANDI FILM AWARDS

FOR THE YEAR 1998

(Presented on 18.03.1999 at LKT, Hyderabad)

Awards for Best Productions

(A) FEATURE FILMS

First Best Feature film : Tholi Prema

1. Golden Nandi with a cash prize of : G.V.G Raju

Rs.50,000 and Commendation

Certificate to the Producer

2. Copper Nandi with a cash prize of : A. Karunaakaran

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Director

3. Copper Nandi with a cash prize of : Pavan Kalyan

Rs.9,000 and Commendation

Certificate to the Hero

4. Copper Nandi with a cash prize of : Keerthi Reddy

Rs.9,000 and Commendation

Certificate to the Heroine

Second Best Feature film : Kante Koothurne Kanu

5. Silver Nandi with a cash prize of : Dr. Dasari Narayana Rao

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Producer

6. Copper Nandi with a cash prize of : Dr. Dasari Narayana Rao

Rs.10,000 and Commendation

Certificate to the Director

7. Copper Nandi with a cash prize of : Dr. Dasari Narayana Rao

Rs.7,000 and Commendation

Certificate to the Hero

8. Copper Nandi with a cash prize of : Jaya Sudha

Rs.7,000 and Commendation

Certificate to the Heroine

Third Best Feature Film : Ganesh

9. Bronze Nandi with a cash prize of : D. Suresh Babu

Rs.10,000 and Commendation

Certificate to the Producer

10. Copper Nandi with a cash prize of : Tirupathi Swamy

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Director

11. Copper Nandi with a cash prize of : Venkatesh

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Hero

12. Copper Nandi with a cash prize of : Rambha

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Heroine

Government of A.P. and Dr. Akkineni : Subbarajugari Kutumbam Nageswara Rao Award for Best Home

Viewing Feature Film (Presented by

Dr. Akkineni Nageshwara Rao)

13. A Gold Medal with a Cash Prize of : K.C.Sekhar Babu

Rs.20,000/- and a Commendation

Certificate to the Producer

(B) FEATURE FILMS ON NATIONAL INTEGRATION

Smt. Sarojini Naidu Award for Best : Eeswar Alla

Feature Film on National Integration

14. Golden Nandi with a cash prize of : Ayyappa P. Sarma

Rs.50,000 and Commendation

Certificate to the Producer

15. Copper Nandi with a cash prize of : Ayyappa P. Sarma

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Director

(C) CHILDREN’S FILMS

First Best Children’s Film : No Entry

16. Golden Nandi with a cash prize of :

Rs.1,00,000 and Commendation

Certificate to the Producer

17. Copper Nandi with a cash prize of :

Rs.10,000 and Commendation

Certificate to the Director

Second Best Children’s Film : No Entry

18. Silver Nandi with a cash prize of :

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Producer

19. Copper Nandi with a cash prize of :

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Director

(D) DOCUMENTARY FILMS

First Best Documentary Film : Not Eligible

20. Golden Nandi with a cash prize of :

Rs.10,000 and Commendation

Certificate to the Producer

21. Copper Nandi with a cash prize of :

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Director

Second Best Documentary Film : Not Eligible

22. Silver Nandi with a cash prize of :

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Producer

23. Copper Nandi with a cash prize of :

Rs.2,000 and Commendation

Certificate to the Director

(E) EDUCATIONAL FILMS

Best Educational Film : No Entry

24. Golden Nandi with a cash prize of :

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Producer

25. Copper Nandi with a cash prize of :

Rs 6,000 and Commendation

Certificate to the Director

Individual Awards for Artistes & Technicians

26. Best Director and Sri K.V. Reddy : Dr. Dasari Narayana Rao

Gold Medal (Presented by

Sri D. Madhusudhan Rao)

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.15,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Kante Kuthurne Kanu

27. Best Leading Actor : Venkatesh

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.15,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Ganesh

28. Best Leading Actress : Roja

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.15,000 and Commendation Certificate)

Title of the Film : Swarnakka

29. Best Supporting Actor : Jagapathi Babu

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Athahpuram

30. Best Supporting Actress : Vaasuki

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Tholi Prema

31. Best Character Actor : Prakash Raaj

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Anthahpuram

32. Best Character Actress : Shakunthala

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation Certificate)

Title of the Film : Swarnakka

33. Best Comedian Actor : Sudhakar

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Snehithulu

34. Best Comedian Actress : Rajitha

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation Certificate)

Title of the Film : Pelli Kaanuka

35. Best Villain : Kota Srinivasa Rao

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Ganesh

36. Best Child Actor : Krushna Pradeep

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Title of the Film : Anthahpuram

37. Best Child Actress : Nithya

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Chinni Chinni Aasha

38. Best First Film of a Director : Karunakaran

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Tholi Prema

39. Best Screenplay Writer : A Karunakaran

and Sri K.S. Prakasa Rao

Gold Medal

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Tholi Prema

40. Best Story Writer : Dr. Dasara Narayana Rao

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Kante Koothurne Kanu

41. Best Dialogue Writer : Paruchuri Brothers

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Ganesh

42. Best Lyric Writer : Suddala Ashok Teja

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Kante Kuthurne Kanu

Song : Aadakoothuraa Neeku Adugadugunaa Vandanam

43. Best Cinematographer : Jayanan Vincent

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation Certificate)

Title of the Film : Premante Idera

44. Best Music Director : Manisarma

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Choodaalani Undi

45. Best Male Playback Singer : Vandemaatharam Srinivas

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation Certificate)

Title of the Film : Sriramulaiah

Song : Vippapoola Chettu Siganu…

46. Best Female Playback Singer : S Jaanaki

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Anthahpuram

Song : Sooreedu Puvva Jaabili guvva..

47. Best Editor : K Venkatesh

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Tholi Prema

48. Best Art Director : Srinivasa Raju

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Anthahpuram

49. Best Choreographer (Dance) : Saroj Khan

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation Certificate)

Title of the Film : Choodaalini Undi

Song : O Maariya.. O Maariya..

50. Best Audiographer : Madhusudan

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Choodalani Undi

51. Best Costume Designer : Thota Sai

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Title of the Film : Anthahpuram

52. Best Makeup Artiste : Raghava

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Ganesh

53. Best Male Dubbing Artiste : Srinivasa Murthy

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Sivaiah

54. Best Female Dubbing Artiste : Saritha

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Anthahpuram

Special Jury Awards for Productions/Individuals

55. Copper Nandi with a cash prize of : Ramya Krushna

Rs.10,000 and Commendation

Certificate

Title of the Film : Kante Kuthurne Kanu

56. Copper Nandi with a cash prize of : Soundarya

Rs.10,000 and Commendation

Certificate

Title of the Film : Anthahpuram

57. Copper Nandi with a cash prize of : Srihari

Rs.10,000 and Commendation

Certificate

Title of the Film : Sriramulaiah

BOOKS/ARTICLES ON TELUGU CINEMA

Best Book on Telugu Cinema : Cinema Scripts, Rachana Silpam

58. Copper Nandi with a cash prize of : Chimmani Manohar

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Author

Best Film Critic on Telugu Cinema :

59. Copper Nandi with a cash prize of : Prabhu

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Film Critic


ANDHRA PRADESH STATE NANDI FILM AWARDS

FOR THE YEAR 1999

(Presented on 07.12.2000 at LKT, Hyderabad)

Awards for Best Productions

(A) FEATURE FILMS

First Best Feature film : Kalisundam Raa

1. Golden Nandi with a cash prize of : D Suresh Babu

Rs.50,000 and Commendation

Certificate to the Producer

2. Copper Nandi with a cash prize of : Udaya Shankar

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Director

3. Copper Nandi with a cash prize of : Venkatesh

Rs.9,000 and Commendation

Certificate to the Hero

4. Copper Nandi with a cash prize of : Simran

Rs.9,000 and Commendation

Certificate to the Heroine

Second Best Feature film : Neekosam

5. Silver Nandi with a cash prize of : G. Srinivasa Rao

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Producer

6. Copper Nandi with a cash prize of : Srinu Vytla

Rs.10,000 and Commendation

Certificate to the Director

7. Copper Nandi with a cash prize of : Ravi Theja

Rs.7,000 and Commendation

Certificate to the Hero

8. Copper Nandi with a cash prize of : Maheswari

Rs.7,000 and Commendation

Certificate to the Heroine

Third Best Feature Film : Prema Katha

9. Bronze Nandi with a cash prize of : Akkineni Nagarjuna

Rs.10,000 and Commendation

Certificate to the Producer

10. Copper Nandi with a cash prize of : Ramgopal Varma

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Director

11. Copper Nandi with a cash prize of : Sumanth

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Hero

12. Copper Nandi with a cash prize of : Anthra Mali

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Heroine

Government of A.P. and Dr. Akkineni : Raja Kumarudu

Nageswara Rao Award for Best Home

Viewing Feature Film (Presented by

Dr. Akkineni Nageshwara Rao)

13. A Gold Medal with a Cash Prize of : C. Aswini Dutt

Rs.20,000/- and a Commendation

Certificate to the Producer

(B) FEATURE FILMS ON NATIONAL INTEGRATION

Smt. Sarojini Naidu Award for Best : Bharatha Ratna

Feature Film on National Integration

14. Golden Nandi with a cash prize of : B. Srinivasa Rao

Rs.50,000 and Commendation

Certificate to the Producer

15. Copper Nandi with a cash prize of : Kodi Ramakrishna

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Director

(C) CHILDREN’S FILMS

First Best Children’s Film : Paathanagaramlo Pasi Vaadu

16. Golden Nandi with a cash prize of : P. Ravimaruth &

Rs.1,00,000 and Commendation B.V. Ramkumar

Certificate to the Producer

17. Copper Nandi with a cash prize of : Akkineni Kutumba Rao

Rs.10,000 and Commendation

Certificate to the Director

Second Best Children’s Film : Nil

18. Silver Nandi with a cash prize of :

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Producer

19. Copper Nandi with a cash prize of :

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Director

(D) DOCUMENTARY FILMS

First Best Documentary Film : Surabhi

20. Golden Nandi with a cash prize of : K. Jayadev

Rs.10,000 and Commendation

Certificate to the Producer

21. Copper Nandi with a cash prize of : K.N.T. Sastry

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Director

Second Best Documentary Film : Amma Kani O Amma

22. Silver Nandi with a cash prize of : Rambabu Pratapa

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Producer

23. Copper Nandi with a cash prize of : P.K. Manvi

Rs.2,000 and Commendation

Certificate to the Director

(E) EDUCATIONAL FILMS

Best Educational Film : No Entry

24. Golden Nandi with a cash prize of :

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Producer

25. Copper Nandi with a cash prize of :

Rs 6,000 and Commendation

Certificate to the Director

Individual Awards for Artistes & Technicians

26. Best Director and Sri K.V. Reddy : Ramgopal Varma

Gold Medal (Presented by

Sri D. Madhusudhan Rao)

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.15,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Prema Katha

27. Best Leading Actor : Venkatesh

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.15,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Kalisundam Raa

28. Best Leading Actress : Maheswari

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.15,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Neekosam

29. Best Supporting Actor : K Viswanath

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Kalisundam Raa

30. Best Supporting Actress : Radhika

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Prema Katha

31. Best Character Actor : Mallikharjuna Rao

and Sri Gummadi Venkateswara

Rao Gold Medal (Copper Nandi with

a cash prize of Rs.10,000 and

Commendation Certificate)

Title of the Film : Thammudu

32. Best Character Actress : Nirmalamma

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Seetharama Raju

33. Best Comedian Actor : M.S.Narayana

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Ramasakkanodu

34. Best Comedian Actress : Srilakshmi

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Police

35. Best Villain : Thanikella Bharani

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Samudram

36. Best Child Actor : Mahendra

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Title of the Film : Devi

37. Best Child Actress : Nil

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film :

38. Best First Film of a Director : Sreenu Vytla

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Neekosam

39. Best Screenplay Writer : Sreenu Vytla

and Sri K.S. Prakasa Rao

Gold Medal

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Neekosam

40. Best Story Writer : Deenraj &

(Copper Nandi with a cash prize of Uday Shankar

Rs.15,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Kalisundam Raa

41. Best Dialogue Writer : L.B.Sriram

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Ramasakkanodu

42. Best Lyric Writer : Seetharama Sastry

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Prema Katha

Song : Devudu Karunisthadani

43. Best Cinematographer : Venkata Prasad

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Prema Katha

44. Best Music Director : Vandemataram Srinivas

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Swayamvaram

45. Best Male Playback Singer : Hariharan

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Annaiah

Song : Hima Seemallo..

46. Best Female Playback Singer : Chitra

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Swayamvaram

Song : Marala Telupana

47. Best Editor : Shankar

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Samudram

48. Best Art Director : Sreenivasa Raju

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Raja Kumarudu

49. Best Choreographer (Dance) : Lawrance

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation Certificate)

Title of the Film : Annaiah

Song : Aata Kaavaala Paata Kaavala

50. Best Audiographer : Madhusudana Reddy

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Samudram

51. Best Costume Designer : Ram Babu

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Title of the Film : Samara Simha Reddy

52. Best Makeup Artiste : Rama Chandra Rao

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Seetha Raama Raaju

53. Best Fight Master : Kanal Kannan

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Annaiah

54. Best Male Dubbing Artiste : Ravi

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Prema Katha

55. Best Female Dubbing Artiste : Shilpa

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Anaganaga O Ammai

Special Jury Awards for Productions/Individuals

56. Copper Nandi with a cash prize of : Venu

Rs.10,000 and Commendation

Certificate

Title of the Film : Swayam Varam

57. Copper Nandi with a cash prize of : Sri Hari

Rs.10,000 and Commendation

Certificate

Title of the Film : Police / Ramasakkanodu

58. Copper Nandi with a cash prize of : Laya

Rs.10,000 and Commendation

Certificate

Title of the Film : Swayam Varam

BOOKS/ARTICLES ON TELUGU CINEMA

Best Book on Telugu Cinema : Telugu Tera

59. Copper Nandi with a cash prize of : S.V. Rama Rao

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Author

Best Film Critic on Telugu Cinema :

60. Copper Nandi with a cash prize of : Vaasiraju Prakasam

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Film Critic


ANDHRA PRADESH STATE NANDI FILM AWARDS

FOR THE YEAR 2000

(Presented on 01.04.2003 at LKT, Hyderabad)

Awards for Best Productions

(A) FEATURE FILMS

First Best Feature film : Chirunavvutho

1. Golden Nandi with a cash prize of : P.V. Shyam Prasad

Rs.50,000 and Commendation

Certificate to the Producer

Second Best Feature film : Azaad

2. Silver Nandi with a cash prize of : C. Aswini Dutt

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Producer

Third Best Feature Film : Manoharam

3. Bronze Nandi with a cash prize of : Mullapudi Brahmandam &

Rs.10,000 and Commendation Sunkara Madhu Murali

Certificate to the Producer

Government of A.P. and Dr. Akkineni : Sakutumba Saparivaara

Nageswara Rao Award for Best Home Samethanga

Viewing Feature Film (Presented by

Dr. Akkineni Nageshwara Rao)

4. A Gold Medal with a Cash Prize of : M. Mohana Gandhi Reddy

Rs.20,000/- and a Commendation

Certificate to the Producer

(B) FEATURE FILMS ON NATIONAL INTEGRATION

Smt. Sarojini Naidu Award for Best : Hindustan the Mother

Feature Film on National Integration

5. Golden Nandi with a cash prize of : G. Hari Babu

Rs.50,000 and Commendation

Certificate to the Producer

6. Copper Nandi with a cash prize of : G. Hari Babu

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Director

(C) CHILDREN’S FILMS

First Best Children’s Film : No Entry

7. Golden Nandi with a cash prize of :

Rs.1,00,000 and Commendation

Certificate to the Producer

8. Copper Nandi with a cash prize of :

Rs.10,000 and Commendation

Certificate to the Director

Second Best Children’s Film : No Entry

9. Silver Nandi with a cash prize of :

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Producer

10. Copper Nandi with a cash prize of :

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Director

(D) DOCUMENTARY FILMS

First Best Documentary Film : Hyderabad Punarnirmanam

11. Golden Nandi with a cash prize of : C. Rajamouli Guptha

Rs.10,000 and Commendation

Certificate to the Producer

12. Copper Nandi with a cash prize of : P.K. Mahanthi

Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Director

Second Best Documentary Film : Rakshakudu

13. Silver Nandi with a cash prize of : T. Lakshmi Pathi Rs.5,000 and Commendation

Certificate to the Producer

14. Copper Nandi with a cash prize of : T. Lakshmi Pathi

Rs.2,000 and Commendation

Certificate to the Director

(E) EDUCATIONAL FILMS

Best Educational Film : Madhura Kshanam (Aid for Aids)

15. Golden Nandi with a cash prize of : Alla Rambabu

Rs.20,000 and Commendation

Certificate to the Producer

16. Copper Nandi with a cash prize of : Alla Rambabu

Rs 6,000 and Commendation

Certificate to the Director

Individual Awards for Artistes & Technicians

17. Best Director and Sri K.V. Reddy : S. V. Krishna Reddy

Gold Medal (Presented by

Sri D. Madhusudhan Rao)

(Silver Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Sakutumba Saparivara Samethanga

18. Best Leading Actor : Jagapathi Babu

(Silver Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Manoharam

19. Best Leading Actress : Laya

(Silver Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Manoharam

20. Best Supporting Actor : Kota Srinivasa Rao

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Ayodhya Ramaiah

21. Best Supporting Actress : Jhansi

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Jayam Manadera

22. Best Character Actor : Prakash Raj

and Sri Gummadi Venkateswara

Rao Gold Medal (Copper Nandi with

a cash prize of Rs.10,000 and

Commendation Certificate)

Title of the Film : Azaad

23. Best Character Actress : Jayasudha

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Yuvakudu

24. Best Comedian Actor : M. S. Narayana

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Sardukupodam Randi

25. Best Comedian Actress : Kovai Sarala

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Rayala Seema Ramanna Chowdary

26. Best Villain : Jayaprakash Reddy

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Jayam Manadera

27. Best Child Actor : Sai Subhakar

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Title of the Film : Hindustan the Mother

28. Best Child Actress : Zeeba

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Hindustan the Mother

29. Best First Film of a Director : G. Ramprasad

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Chirunavvutho

30. Best Screenplay Writer : G. Ramprasad

and Sri K.S. Prakasa Rao

Gold Medal

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Chirunavvutho

31. Best Story Writer : Tirupati Swamy

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Azaad

32. Best Dialogue Writer : Trivikram Srinivasa

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Azaad

33. Best Lyric Writer : Vennela kanti

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Raghaviahgari Abbai

Song : Budda Bhoomi, Rudra Bhoomi

34. Best Cinematographer : Ashok Kumar

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Sri Sai Mahima

35. Best Music Director : Vandematharm Srinivasa

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation Certificate)

Title of the Film : Devullu

36. Best Male Playback Singer : S. P. Balasubramanyam

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation Certificate)

Title of the Film : Raghavaiahgari Abbai

Song : Budda Bhoomi, Rudra Bhoomi

37. Best Female Playback Singer : S. Janaki

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Sri Sai Mahima

Song : Enthentha Daya Needi..

38. Best Editor : Srikar Prasad

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Manoharam

39. Best Art Director : Gangadhar

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Sri Sai Mahima

40. Best Choreographer (Dance) : Cancelled

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film :

Song :

41. Best Audiographer : Madhusudhana Reddy

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Vijaya Rama Raju

42. Best Costume Designer : Giri

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Title of the Film : Sri Sai Mahima

43. Best Makeup Artiste : A Sekhar Babu

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Hindustan The Mother

44. Best Fight Master : Kanal Kannan

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Azaad

45. Best Male Dubbing Artiste : S.B. Balasubrahmanyam

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Sri Sai Mahimalu

46. Best Female Dubbing Artiste : Shilpa

(Copper Nandi with a cash prize of

Rs.10,000 and Commendation

Certificate)

Title of the Film : Vijaya Rama Raju

Special Jury Awards for Productions/Individuals

47. Copper Nandi with a cash prize of : Yuvakudu (Film)

Rs.10,000 and Commendation (Akkineni Nagarjuna)

Certificate Pruducer

Title of the Film : Yuvakudu

48. Copper Nandi with a cash prize of : Srihari

Rs.10,000 and Commendation

Certificate

Title of the Film : Vijaya Rama Raju

49. Copper Nandi with a cash prize of : A.V.S.

Rs.10,000 and Commendation Certificate

Title of the Film : Uncle

BOOKS/ARTICLES ON TELUGU CINEMA

Best Book on Telugu Cinema : Not Eligible

50. Copper Nandi with a cash prize of :

Rs.10,000 and Commendation

Certificate to the Author

Best Book on Telugu Cinema in any : Note Eligible

other language other than Telugu

language

51. Copper Nandi with a cash prize of :

Rs.10,000 and Commendation

Certificate to the Author

Best Film Critic on Telugu Cinema :

52. Copper Nandi with a cash prize of : Bhageeratha

Rs.10,000 and Commendation

Certificate to the Film Critic

No comments:

Post a Comment